Supermarine Spitfire LF Mk.IXe
1:144 / Eduard 7101
07.01.2013
Hloubková stíhací varianta Spitfire LF Mk.IXe je významná pro letectva hned dvou států: Československa, kam s nimi po skončení války přiletěli Čechoslováci sloužící v RAF a Izraele, kam byly tyto letouny posléze prodány.
Model
Na loňském E-day jsem získal "vstupenkový" model Spitfiru a při dobré paměti na příjemnou stavbu CS-92 ze stejného zdroje (jen o dva roky dříve) jsem se rozhodl pro rychlou stavbu. Stavebnice obsahuje rámečky A a C ze stavebnice 4428, celkem nějakých 17 dílů plus jeden čirý překryt kabiny. Nabízeno je jedno zbarvení a to celostříbrný stroj pouze s výsostnými znaky a červeným bleskem na trupu.
Díly jsou velmi jemně ryté, bez otřepů, křídlo s nádherně tenkými odtokovými hranami a i další detaily velice hezké. Pilotní prostor bohužel neobsahuje žádné detaily, protože ve stavebnici 4428 je celý řešen z leptaných dílů, které u vstupenkového modelu pochopitelně chybí.
Stavba
Stavbu jsem zahájil sestavením polovin trupu, na centroplán křídla jsem přilepil jednoduchou sedačku z plastových destiček, což vzhledem k zavřené kabině a tím velmi omezenému průhledu do ní považuji za dostatečné. Křídlo jsem pak vlepil do trupu, přilepil výškovku a chladiče pod křídlo, čímž byla v podstatě základní stavba hotová.
Zbarvení a označení
Bylo by jistě nejjednodušší provést zbarvení nabízené ve stavebnici, ale rozhodl jsem se pro kamuflovaný stroj ze stavu Československého letectva. Na spodní plochy jsem použil šedou Humbrol 127, na horní zelenou Humbrol 30 a zesvětlenou šedou Humbrol 106. Znaky včetně znaku 312. peruti RAF jsem použil z obtiskového archu stavebnice, označení A-717 jsem sestavil z obtisku číslic USAF od TallyHo!.
Závěr
Velice hezký model, který i v tomto pidiměřítku navozuje proporcemi a tvarem dojem skutečného letounu. Jako oddychovka během stavby "opravdových" modelů naprosto skvělé.

Model